Panasonic Electronic Components 10SVP4R7M
10SVP4R7M picture photo
Mfg. Part Number
10SVP4R7M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 4.7UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10SVP4R7M.pdf
Availability of 10SVP4R7M
QUANTITY
10SVP4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of 10SVP4R7M
Internal Part NumberEIS-10SVP4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10SVP4R7M
Related Links10SV, 10SVP4R7M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
10SVP4R7M Details Description
Related parts for 10SVP4R7M
LASER DIODE 654NM 50MW datasheet.pdf
VARISTOR 510V 6.5KA DISC 22.5MM datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 510K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 42MM datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf