Panasonic Electronic Components 10TPB150ML
10TPB150ML picture photo
Mfg. Part Number
10TPB150ML
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917
Datasheet Download
10TPB150ML.pdf
Availability of 10TPB150ML
QUANTITY
10TPB150ML Order Process
Ship out your order
Specifications of 10TPB150ML
Internal Part NumberEIS-10TPB150ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductPOSCAP™ Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD3L
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10TPB150ML
Related Links10TPB, 10TPB150ML Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
10TPB150ML Details Description
Related parts for 10TPB150ML
FUSE RESETTABLE 7A 30V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SERIALIZER 5-65MHZ 24B 36WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 5.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 475 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 21 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.5A 8PWRFLAT datasheet.pdf