Rubycon 10TXV220M6.3X8
10TXV220M6.3X8 picture photo
Mfg. Part Number
10TXV220M6.3X8
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
10TXV220M6.3X8.pdf
Availability of 10TXV220M6.3X8
QUANTITY
10TXV220M6.3X8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10TXV220M6.3X8
Internal Part NumberEIS-10TXV220M6.3X8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current66mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10TXV220M6.3X8
Related Links10TXV22, 10TXV220M6.3X8 Datasheet, Rubycon Distributor
10TXV220M6.3X8 Details Description
Related parts for 10TXV220M6.3X8
FUSE BOARD MNT 5A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A DPAK datasheet.pdf
CONN HR10A PLUG 12POS MALE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 140MA 7 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 9.02MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 75W datasheet.pdf