Rubycon 10WA1000MEFC10X9
10WA1000MEFC10X9 picture photo
Mfg. Part Number
10WA1000MEFC10X9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10WA1000MEFC10X9.pdf
Availability of 10WA1000MEFC10X9
QUANTITY
10WA1000MEFC10X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10WA1000MEFC10X9
Internal Part NumberEIS-10WA1000MEFC10X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10WA1000MEFC10X9
Related Links10WA1000, 10WA1000MEFC10X9 Datasheet, Rubycon Distributor
10WA1000MEFC10X9 Details Description
Related parts for 10WA1000MEFC10X9
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
FMAD INPUT FILTER 50A datasheet.pdf
SENS PROX CAP FLAT PACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC VCXO 98.304MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAN EASY-LOCK X DOUBLE LEVER (BL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 36POS datasheet.pdf