Rubycon 10YXG1200MEFCG412.5X16
10YXG1200MEFCG412.5X16 picture photo
Mfg. Part Number
10YXG1200MEFCG412.5X16
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXG1200MEFCG412.5X16.pdf
Availability of 10YXG1200MEFCG412.5X16
QUANTITY
10YXG1200MEFCG412.5X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXG1200MEFCG412.5X16
Internal Part NumberEIS-10YXG1200MEFCG412.5X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXG1200MEFCG412.5X16
Related Links10YXG1200ME, 10YXG1200MEFCG412.5X16 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXG1200MEFCG412.5X16 Details Description
Related parts for 10YXG1200MEFCG412.5X16
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 35.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
34 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf