Rubycon 10YXG82MEFCTA5X11
10YXG82MEFCTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
10YXG82MEFCTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXG82MEFCTA5X11.pdf
Availability of 10YXG82MEFCTA5X11
QUANTITY
10YXG82MEFCTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXG82MEFCTA5X11
Internal Part NumberEIS-10YXG82MEFCTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXG82MEFCTA5X11
Related Links10YXG82M, 10YXG82MEFCTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXG82MEFCTA5X11 Details Description
Related parts for 10YXG82MEFCTA5X11
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
IC CTLR PWM CM OVP UVLO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON 8MHZ 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 350MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf