Rubycon 10YXH6800MEFCCE16X31.5
10YXH6800MEFCCE16X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
10YXH6800MEFCCE16X31.5
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXH6800MEFCCE16X31.5.pdf
Availability of 10YXH6800MEFCCE16X31.5
QUANTITY
10YXH6800MEFCCE16X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXH6800MEFCCE16X31.5
Internal Part NumberEIS-10YXH6800MEFCCE16X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.415A @ 120Hz
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXH6800MEFCCE16X31.5
Related Links10YXH6800ME, 10YXH6800MEFCCE16X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXH6800MEFCCE16X31.5 Details Description
Related parts for 10YXH6800MEFCCE16X31.5
CONN HEADER SH 4POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CLK SLICER PECL ZDB 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf