Rubycon 10YXJ220MT15X11
10YXJ220MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
10YXJ220MT15X11
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10YXJ220MT15X11.pdf
Availability of 10YXJ220MT15X11
QUANTITY
10YXJ220MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10YXJ220MT15X11
Internal Part NumberEIS-10YXJ220MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10YXJ220MT15X11
Related Links10YXJ22, 10YXJ220MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
10YXJ220MT15X11 Details Description
Related parts for 10YXJ220MT15X11
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE HALF 12AWG/4MM2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10WDFN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .305M 39POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf