Rubycon 10ZL3300MEFCG412.5X25
10ZL3300MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
10ZL3300MEFCG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
10ZL3300MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 10ZL3300MEFCG412.5X25
QUANTITY
10ZL3300MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 10ZL3300MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-10ZL3300MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10ZL3300MEFCG412.5X25
Related Links10ZL3300ME, 10ZL3300MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
10ZL3300MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 10ZL3300MEFCG412.5X25
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 21.6V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RELAY TIMER OFF DELAY 5A 100-120 datasheet.pdf