Aries Electronics, Inc. 11-0518-10H
11-0518-10H picture photo
Mfg. Part Number
11-0518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD
Datasheet Download
11-0518-10H.pdf
Availability of 11-0518-10H
QUANTITY
11-0518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 11-0518-10H
Internal Part NumberEIS-11-0518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)11 (1 x 11)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11-0518-10H
Related Links11-05, 11-0518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
11-0518-10H Details Description
Related parts for 11-0518-10H
IC MCU 8BIT 32KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
IC SYNC BUCK CONTR 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK KINK 4POS datasheet.pdf
RPLCMNT TRNSFRMR 110-12 16101610 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
1000UF 100V 25X30MM 85C 12000H datasheet.pdf