NorComp 110-050-203L001
110-050-203L001 picture photo
Mfg. Part Number
110-050-203L001
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN SCSI .085" FEMALE 50POS
Datasheet Download
110-050-203L001.pdf
Availability of 110-050-203L001
QUANTITY
110-050-203L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 110-050-203L001
Internal Part NumberEIS-110-050-203L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL110 Series 03/Nov/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesCentronics, 110-
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Flange FeatureHollow, Unthreaded
TypeSCSI
FeaturesAssembly Kit, Backshell, Bail Lock, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110-050-203L001
Related Links110-050, 110-050-203L001 Datasheet, NorComp Distributor
110-050-203L001 Details Description
Related parts for 110-050-203L001
IC FLASH 4MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC 14BIT BINARY RIPPLE 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 250A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
STAR BOARD THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 391POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf