C&K Components 1101M2S4ABE2
1101M2S4ABE2 picture photo
Mfg. Part Number
1101M2S4ABE2
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
1101M2S4ABE2.pdf
Availability of 1101M2S4ABE2
QUANTITY
1101M2S4ABE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1101M2S4ABE2
Internal Part NumberEIS-1101M2S4ABE2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
Series1000
PackagingBulk
CircuitSPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard
Actuator Length6.88mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesBlack Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.16mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1101M2S4ABE2
Related Links1101M2, 1101M2S4ABE2 Datasheet, C&K Components Distributor
1101M2S4ABE2 Details Description
Related parts for 1101M2S4ABE2
RES SMD 294K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN SAVER DSUB 37POS M-F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 328K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 11A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
22000UF 25V 40X70MM 85C 15000H datasheet.pdf