CNC Tech 11047-18-1-0500-007-1-TS
11047-18-1-0500-007-1-TS picture photo
Mfg. Part Number
11047-18-1-0500-007-1-TS
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HK-UP WR MPPE 18AWG GREEN 500'
Datasheet Download
11047-18-1-0500-007-1-TS.pdf
Availability of 11047-18-1-0500-007-1-TS
QUANTITY
11047-18-1-0500-007-1-TS Order Process
Ship out your order
Specifications of 11047-18-1-0500-007-1-TS
Internal Part NumberEIS-11047-18-1-0500-007-1-TS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand19/0.0092"
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPolyphenylene Ether (PPE)
Jacket (Insulation) Diameter0.090" (2.29mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.009" (0.23mm)
Length500' (152.44m)
Voltage600V
Operating Temperature-10°C ~ 105°C
Jacket ColorGreen
RatingsUL Style 11047
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11047-18-1-0500-007-1-TS
Related Links11047-18-1-0, 11047-18-1-0500-007-1-TS Datasheet, CNC Tech Distributor
11047-18-1-0500-007-1-TS Details Description
Related parts for 11047-18-1-0500-007-1-TS
GDT 470V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 820MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 1.5"X 72YD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 5-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 5A 35 MOHM TH datasheet.pdf