Bel Fuse Inc. 110IMY15-12-12-8
110IMY15-12-12-8 picture photo
Mfg. Part Number
110IMY15-12-12-8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT DUAL 12V 0.7A
Datasheet Download
110IMY15-12-12-8.pdf
Availability of 110IMY15-12-12-8
QUANTITY
110IMY15-12-12-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 110IMY15-12-12-8
Internal Part NumberEIS-110IMY15-12-12-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMY15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)50V
Voltage - Input (Max)150V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA, 700mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation4.2kV (4200V)
FeaturesOTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case17-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max17W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110IMY15-12-12-8
Related Links110IMY15, 110IMY15-12-12-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
110IMY15-12-12-8 Details Description
Related parts for 110IMY15-12-12-8
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOUSE OPTICAL WIRELESS SLVR/BLK datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 25POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
ANT 2-WAY VHF 165-175MHZ SF BK datasheet.pdf
10G SONET TX CDR datasheet.pdf
18000UF 30V 35X143 85C ST datasheet.pdf