Vishay Semiconductor/Diodes Division 110MT120KB
110MT120KB picture photo
Mfg. Part Number
110MT120KB
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 1200V 110A MTK
Datasheet Download
110MT120KB.pdf
Availability of 110MT120KB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
110MT120KB Order Process
Ship out your order
Specifications of 110MT120KB
Internal Part NumberEIS-110MT120KB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V
Current - DC Forward (If) (Max)110A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMTK
Supplier Device PackageMTK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110MT120KB
Related Links110MT, 110MT120KB Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
110MT120KB Details Description
Related parts for 110MT120KB
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf