Vishay Semiconductor/Diodes Division 110MT160KB
110MT160KB picture photo
Mfg. Part Number
110MT160KB
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 1600V 110A MTK
Datasheet Download
110MT160KB.pdf
Availability of 110MT160KB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
110MT160KB Order Process
Ship out your order
Specifications of 110MT160KB
Internal Part NumberEIS-110MT160KB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)110A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMTK
Supplier Device PackageMTK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)110MT160KB
Related Links110MT, 110MT160KB Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
110MT160KB Details Description
Related parts for 110MT160KB
IC TXRX RS232/485/EIA562 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS DIP .1X.3 15GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 665MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf