Vishay/Dale RNC55H1493BSB14
RNC55H1493BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1493BSB14
Brief Description
RES 149K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1493BSB14.pdf
Availability of RNC55H1493BSB14
QUANTITY
RNC55H1493BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1493BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1493BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1493BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1493BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1493BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1493BSB14
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ADAPTER SCSI SCA80F/HD68F datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LIGHT BAR 660NM RED 8.89X8.89MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ18 PG16 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf