Vishay Thin Film PNM0603E5001BST5
PNM0603E5001BST5 picture photo
Mfg. Part Number
PNM0603E5001BST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5K OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PNM0603E5001BST5.pdf
Availability of PNM0603E5001BST5
QUANTITY
PNM0603E5001BST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNM0603E5001BST5
Internal Part NumberEIS-PNM0603E5001BST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film PNM
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPNM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNM0603E5001BST5
Related LinksPNM0603E, PNM0603E5001BST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PNM0603E5001BST5 Details Description
Related parts for PNM0603E5001BST5
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 100K PROG 160K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLZP 5.00/19/270LH SN OR BX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 15W datasheet.pdf