Bourns Inc. 1110-1R5M-RC
1110-1R5M-RC picture photo
Mfg. Part Number
1110-1R5M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 9A 4 MOHM TH
Datasheet Download
1110-1R5M-RC.pdf
Availability of 1110-1R5M-RC
QUANTITY
1110-1R5M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110-1R5M-RC
Internal Part NumberEIS-1110-1R5M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110-1R5M-RC
Related Links1110-1, 1110-1R5M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1110-1R5M-RC Details Description
Related parts for 1110-1R5M-RC
HOLDER BATT 9V SNAPIN ALUM SOLDR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
JUMPER PLUG 4POS DOUBLE ROW datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
MICRO-D 15POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC P600 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf