Bourns Inc. 1110-5R6M-RC
1110-5R6M-RC picture photo
Mfg. Part Number
1110-5R6M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 9A 7 MOHM TH
Datasheet Download
1110-5R6M-RC.pdf
Availability of 1110-5R6M-RC
QUANTITY
1110-5R6M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110-5R6M-RC
Internal Part NumberEIS-1110-5R6M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110-5R6M-RC
Related Links1110-5, 1110-5R6M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1110-5R6M-RC Details Description
Related parts for 1110-5R6M-RC
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.29KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V JB 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 808MA 230 MOHM datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
STRIPPER datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf