Bourns Inc. 1110-820K-RC
1110-820K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1110-820K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 2.8A 83 MOHM TH
Datasheet Download
1110-820K-RC.pdf
Availability of 1110-820K-RC
QUANTITY
1110-820K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1110-820K-RC
Internal Part NumberEIS-1110-820K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1110
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating2.8A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)83 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.660" Dia (16.76mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1110-820K-RC
Related Links1110-8, 1110-820K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1110-820K-RC Details Description
Related parts for 1110-820K-RC
SWTCH BLOCK DPDT SOLDER TERMINAL datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 20W 48V/12V DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 28TSSOP datasheet.pdf
SENSOR IMAGE VGA COLOR 48LCC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf