Honeywell Sensing and Productivity Solutions 112-102EAJ-B01
112-102EAJ-B01 picture photo
Mfg. Part Number
112-102EAJ-B01
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 1KOHM 20%
Datasheet Download
112-102EAJ-B01.pdf
Availability of 112-102EAJ-B01
QUANTITY
112-102EAJ-B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 112-102EAJ-B01
Internal Part NumberEIS-112-102EAJ-B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series112
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±20%
B Value Tolerance±2.6%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853518K
Operating Temperature-60°C ~ 300°C
Power - Max-
Length - Lead Wire0.38" (9.60mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead, Glass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)112-102EAJ-B01
112-102EAJ-B01 Details Description
Related parts for 112-102EAJ-B01
IC 8051 MCU 128K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SSR HISIDE QUAD POWERSO24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 2POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CNTRLR VOLT TRACK 10-UMAX datasheet.pdf
AMP SHUNT ASS Y datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf