Bourns Inc. 1120-3R3M
1120-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
1120-3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 11.4A 5 MOHM TH
Datasheet Download
1120-3R3M.pdf
Availability of 1120-3R3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1120-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of 1120-3R3M
Internal Part NumberEIS-1120-3R3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package88
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1120
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating11.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1120-3R3M
Related Links1120, 1120-3R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1120-3R3M Details Description
Related parts for 1120-3R3M
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 24QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 66MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf