Bourns Inc. 1120-3R9M
1120-3R9M picture photo
Mfg. Part Number
1120-3R9M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 11.4A 5 MOHM TH
Datasheet Download
1120-3R9M.pdf
Availability of 1120-3R9M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1120-3R9M Order Process
Ship out your order
Specifications of 1120-3R9M
Internal Part NumberEIS-1120-3R9M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package88
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1120
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating11.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1120-3R9M
Related Links1120, 1120-3R9M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1120-3R9M Details Description
Related parts for 1120-3R9M
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 20-TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2.7A 3SSOT datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 20QFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf