Bourns Inc. 1120-561K-RC
1120-561K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1120-561K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH
Datasheet Download
1120-561K-RC.pdf
Availability of 1120-561K-RC
QUANTITY
1120-561K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1120-561K-RC
Internal Part NumberEIS-1120-561K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package88
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1120
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating1.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)388 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1120-561K-RC
Related Links1120-5, 1120-561K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1120-561K-RC Details Description
Related parts for 1120-561K-RC
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 4PS R/A SHIELD PCB SLV datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
MICRO-D 31POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CBL CS1 TO C200H EXPI/OCBL 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf