Bourns Inc. 1120-5R6M
1120-5R6M picture photo
Mfg. Part Number
1120-5R6M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 11.4A 6 MOHM TH
Datasheet Download
1120-5R6M.pdf
Availability of 1120-5R6M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1120-5R6M Order Process
Ship out your order
Specifications of 1120-5R6M
Internal Part NumberEIS-1120-5R6M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package88
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1120
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating11.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.810" Dia (20.57mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1120-5R6M
Related Links1120, 1120-5R6M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1120-5R6M Details Description
Related parts for 1120-5R6M
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 6A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf