Vishay/Dale RNC55J1372BRBSL
RNC55J1372BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1372BRBSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1372BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1372BRBSL
QUANTITY
RNC55J1372BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1372BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1372BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1372BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1372BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1372BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1372BRBSL
IC MCU 32K FLASH 2K SRAM 100LQFP datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 17X4" GRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
USB3.0-A-USB3.0-B 3M GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf