Bridgelux BXRC-40A2001-C-03
BXRC-40A2001-C-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-40A2001-C-03
Brief Description
MOD LED ARRAY NEU WHITE 4000K
Datasheet Download
BXRC-40A2001-C-03.pdf
Availability of BXRC-40A2001-C-03
QUANTITY
BXRC-40A2001-C-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-40A2001-C-03
Internal Part NumberEIS-BXRC-40A2001-C-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductDécor Series Class A LED Array
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesDécor Series™ Class A Vero® 13
Packaging-
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test1537 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)31.5V
Lumens/Watt @ Current - Test98 lm/W
Current - Max-
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension36.20mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)13.20mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-40A2001-C-03
Related LinksBXRC-40A, BXRC-40A2001-C-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-40A2001-C-03 Details Description
Related parts for BXRC-40A2001-C-03
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1500TR 8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO247-3 datasheet.pdf