Honeywell Sensing and Productivity Solutions 112TW59-10A
112TW59-10A picture photo
Mfg. Part Number
112TW59-10A
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 115V
Datasheet Download
112TW59-10A.pdf
Availability of 112TW59-10A
QUANTITY
112TW59-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of 112TW59-10A
Internal Part NumberEIS-112TW59-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesTW
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length20.83mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleIWTS
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.40mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-65°C ~ 71°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)112TW59-10A
Related Links112TW, 112TW59-10A Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
112TW59-10A Details Description
Related parts for 112TW59-10A
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE SMD 0805 datasheet.pdf
ENCODER MINI 16CPR 12.7X6MM datasheet.pdf
CONN PIN 20-26AWG CRIMP TERM datasheet.pdf
27MM HS ASSY ULTEM CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 4" 2S MED datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf