Bourns Inc. 1130-272K-RC
1130-272K-RC picture photo
Mfg. Part Number
1130-272K-RC
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 1.3A 1.14 OHM TH
Datasheet Download
1130-272K-RC.pdf
Availability of 1130-272K-RC
QUANTITY
1130-272K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 1130-272K-RC
Internal Part NumberEIS-1130-272K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherModel 1130 Series Multiple Changes Nov/2012
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.14 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max)0.840" (21.34mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1130-272K-RC
Related Links1130-2, 1130-272K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1130-272K-RC Details Description
Related parts for 1130-272K-RC
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 50000UF 25V SCREW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS84210-002 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf