E-T-A 1140-F114-P1M1-10A
1140-F114-P1M1-10A picture photo
Mfg. Part Number
1140-F114-P1M1-10A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
1140-F114-P1M1-10A.pdf
Availability of 1140-F114-P1M1-10A
QUANTITY
1140-F114-P1M1-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1140-F114-P1M1-10A
Internal Part NumberEIS-1140-F114-P1M1-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1140
Breaker TypeThermal
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1140-F114-P1M1-10A
Related Links1140-F114, 1140-F114-P1M1-10A Datasheet, E-T-A Distributor
1140-F114-P1M1-10A Details Description
Related parts for 1140-F114-P1M1-10A
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC COMP VOLT CMOS OD DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf