E-T-A 1140-F114-P1M1-10A
1140-F114-P1M1-10A picture photo
Mfg. Part Number
1140-F114-P1M1-10A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
1140-F114-P1M1-10A.pdf
Availability of 1140-F114-P1M1-10A
QUANTITY
1140-F114-P1M1-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1140-F114-P1M1-10A
Internal Part NumberEIS-1140-F114-P1M1-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1140
Breaker TypeThermal
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1140-F114-P1M1-10A
Related Links1140-F114, 1140-F114-P1M1-10A Datasheet, E-T-A Distributor
1140-F114-P1M1-10A Details Description
Related parts for 1140-F114-P1M1-10A
IC OPAMP QUAD +3/5V R/R 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 35V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 1210 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 4MM datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf