NMB Technologies Corp. 11925SA-12N-AL-00
11925SA-12N-AL-00 picture photo
Mfg. Part Number
11925SA-12N-AL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 120X25MM LOCK ROTOR
Datasheet Download
11925SA-12N-AL-00.pdf
Availability of 11925SA-12N-AL-00
QUANTITY
11925SA-12N-AL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11925SA-12N-AL-00
Internal Part NumberEIS-11925SA-12N-AL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series11925SA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 25mm W
Air Flow91.0 CFM (2.58m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise37 dB
Power (Watts)2.88W
RPM2500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.240A
Voltage Range7 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11925SA-12N-AL-00
Related Links11925SA-, 11925SA-12N-AL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
11925SA-12N-AL-00 Details Description
Related parts for 11925SA-12N-AL-00
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP RED FOR 348 SERIE datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 28-SSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GREEN 15' datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf