NMB Technologies Corp. 11938KA-24M-NL-00
11938KA-24M-NL-00 picture photo
Mfg. Part Number
11938KA-24M-NL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 24VDC 119X38MM 3WR
Datasheet Download
11938KA-24M-NL-00.pdf
Availability of 11938KA-24M-NL-00
QUANTITY
11938KA-24M-NL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11938KA-24M-NL-00
Internal Part NumberEIS-11938KA-24M-NL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series4715KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38.4mm W
Air Flow118.0 CFM (3.34m³/min)
Static Pressure0.330 in H2O (82.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise46.5 dB
Power (Watts)8.40W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.350A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11938KA-24M-NL-00
Related Links11938KA-, 11938KA-24M-NL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
11938KA-24M-NL-00 Details Description
Related parts for 11938KA-24M-NL-00
TAG MARKER 27MM POLYMID YLW 16CD datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 25W .8-2.5VOUT 10A datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 5.4A 18.6 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf