Honeywell Sensing and Productivity Solutions 11SX1-H58
11SX1-H58 picture photo
Mfg. Part Number
11SX1-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 3A QC 250V
Datasheet Download
11SX1-H58.pdf
Availability of 11SX1-H58
QUANTITY
11SX1-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11SX1-H58
Internal Part NumberEIS-11SX1-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque99.2gf
Release Force21gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.001" (0.025mm)
Overtravel0.004" (0.1mm)
Operating Position0.320" (8.13mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11SX1-H58
Related Links11SX, 11SX1-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
11SX1-H58 Details Description
Related parts for 11SX1-H58
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.6KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 150MA SOD323 datasheet.pdf
TURTLE WRAP 6" BLACK 150' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf