Murata Electronics North America GJM1555C1H4R9CB01D
GJM1555C1H4R9CB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H4R9CB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H4R9CB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H4R9CB01D
QUANTITY
GJM1555C1H4R9CB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H4R9CB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H4R9CB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H4R9CB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H4R9CB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H4R9CB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H4R9CB01D
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP datasheet.pdf
SWITCH KVM 8PORT CAT5E 1U datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Flash) Camera Flash 12-DSBGA (1.53x1.98) datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KJB 128C 128#22D SKT RECP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf