Honeywell Sensing and Productivity Solutions 11SX47-H58
11SX47-H58 picture photo
Mfg. Part Number
11SX47-H58
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH PLUNGER SPDT 3A QC
Datasheet Download
11SX47-H58.pdf
Availability of 11SX47-H58
QUANTITY
11SX47-H58 Order Process
Ship out your order
Specifications of 11SX47-H58
Internal Part NumberEIS-11SX47-H58
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesSX
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque99.2gf
Release Force21gf
Pretravel0.020" (0.5mm)
Differential Travel0.0005" (0.013mm)
Overtravel0.004" (0.1mm)
Operating Position0.320" (8.13mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)11SX47-H58
Related Links11SX4, 11SX47-H58 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
11SX47-H58 Details Description
Related parts for 11SX47-H58
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RING TONG R/A 1/0AWG #1/4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10MFPSK datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf