Aries Electronics, Inc. 12-001.125-152FB
12-001.125-152FB picture photo
Mfg. Part Number
12-001.125-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 12POS .100 JUMPER 1.125 IN
Datasheet Download
12-001.125-152FB.pdf
Availability of 12-001.125-152FB
QUANTITY
12-001.125-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 12-001.125-152FB
Internal Part NumberEIS-12-001.125-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors12
Pitch0.100" (2.54mm)
Length1.125" (28.58mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12-001.125-152FB
Related Links12-001.1, 12-001.125-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
12-001.125-152FB Details Description
Related parts for 12-001.125-152FB
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC SWITCH MEM TIME CMOS 100-MQFP datasheet.pdf
FRAME PANEL .450" 3.16MM M SER datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 72YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 8W datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf