Nichicon UHE2A6R8MDD1TD
UHE2A6R8MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHE2A6R8MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UHE2A6R8MDD1TD.pdf
Availability of UHE2A6R8MDD1TD
QUANTITY
UHE2A6R8MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE2A6R8MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UHE2A6R8MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34.1mA
Impedance2.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE2A6R8MDD1TD
Related LinksUHE2A6R, UHE2A6R8MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE2A6R8MDD1TD Details Description
Related parts for UHE2A6R8MDD1TD
IC REG LDO 3.3V 5A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 32 datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8TSSOP datasheet.pdf