Aries Electronics, Inc. 12-012-114X
12-012-114X picture photo
Mfg. Part Number
12-012-114X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 12POS
Datasheet Download
12-012-114X.pdf
Availability of 12-012-114X
QUANTITY
12-012-114X Order Process
Ship out your order
Specifications of 12-012-114X
Internal Part NumberEIS-12-012-114X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series114
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions12
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12-012-114X
Related Links12-01, 12-012-114X Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
12-012-114X Details Description
Related parts for 12-012-114X
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SOLDER datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 12V datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 470MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
BLZF 5.08/06/180LH SN OR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.464 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf