C&K Components 1201M2S3AQE2
1201M2S3AQE2 picture photo
Mfg. Part Number
1201M2S3AQE2
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Datasheet Download
1201M2S3AQE2.pdf
Availability of 1201M2S3AQE2
QUANTITY
1201M2S3AQE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1201M2S3AQE2
Internal Part NumberEIS-1201M2S3AQE2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
Series1000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard
Actuator Length4.72mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesBlack Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.16mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1201M2S3AQE2
Related Links1201M2, 1201M2S3AQE2 Datasheet, C&K Components Distributor
1201M2S3AQE2 Details Description
Related parts for 1201M2S3AQE2
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3A 1206-8 datasheet.pdf
TFLEX 580,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 14.9 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 26POS SMD datasheet.pdf