C&K Components 1201M2S6V3QE2
1201M2S6V3QE2 picture photo
Mfg. Part Number
1201M2S6V3QE2
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Datasheet Download
1201M2S6V3QE2.pdf
Availability of 1201M2S6V3QE2
QUANTITY
1201M2S6V3QE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1201M2S6V3QE2
Internal Part NumberEIS-1201M2S6V3QE2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
Series1000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard
Actuator Length11.96mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesBlack Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Switch Travel2.16mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1201M2S6V3QE2
Related Links1201M2, 1201M2S6V3QE2 Datasheet, C&K Components Distributor
1201M2S6V3QE2 Details Description
Related parts for 1201M2S6V3QE2
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X9 15NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf