NMB Technologies Corp. 12038VA-24L-EL-00
12038VA-24L-EL-00 picture photo
Mfg. Part Number
12038VA-24L-EL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 24VDC 120X38MM 3WR
Datasheet Download
12038VA-24L-EL-00.pdf
Availability of 12038VA-24L-EL-00
QUANTITY
12038VA-24L-EL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12038VA-24L-EL-00
Internal Part NumberEIS-12038VA-24L-EL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series-
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12038VA-24L-EL-00
Related Links12038VA-, 12038VA-24L-EL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
12038VA-24L-EL-00 Details Description
Related parts for 12038VA-24L-EL-00
IC FILTR 5TH ORDR LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 16-14AWG #10 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5118 datasheet.pdf
SOLDER STATION 60W 240V datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4A 31 MOHM SMD datasheet.pdf