AVX Corporation 12061A102JAT2A
12061A102JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A102JAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A102JAT2A.pdf
Availability of 12061A102JAT2A
QUANTITY
12061A102JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A102JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A102JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A102JAT2A
Related Links12061A1, 12061A102JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A102JAT2A Details Description
Related parts for 12061A102JAT2A
RES SMD 12K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FILTER COMM LINE 0.1A 100VAC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TOP3 datasheet.pdf
IC THER CTRL VOLT/MONITOR 24QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 163MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 100 M 18" RBW JACKS A174 datasheet.pdf
12-Bit, 50kHz, Complete Data Acquisition Systems datasheet.pdf