AVX Corporation 12061A121JAT2A
12061A121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A121JAT2A
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A121JAT2A.pdf
Availability of 12061A121JAT2A
QUANTITY
12061A121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A121JAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A121JAT2A
Related Links12061A1, 12061A121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A121JAT2A Details Description
Related parts for 12061A121JAT2A
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
10P MTA156 ASSY 20AWG YEL LF datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 50W 3X8X200MM datasheet.pdf