AVX Corporation 12061A150FAT2A
12061A150FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A150FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A150FAT2A.pdf
Availability of 12061A150FAT2A
QUANTITY
12061A150FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A150FAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A150FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A150FAT2A
Related Links12061A1, 12061A150FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A150FAT2A Details Description
Related parts for 12061A150FAT2A
CAP FILM 0.075UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.8-3.6V 25A 10SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FUSE 150MA 300V ALARM IND datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN 585NM YLW .156" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf