Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMB5V1-GS08
TZMB5V1-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMB5V1-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMB5V1-GS08.pdf
Availability of TZMB5V1-GS08
QUANTITY
TZMB5V1-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMB5V1-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMB5V1-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMB5V1-GS08
Related LinksTZMB5V, TZMB5V1-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMB5V1-GS08 Details Description
Related parts for TZMB5V1-GS08
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
031-050-1A-010 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 6CKT datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
RES 118K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf