AVX Corporation 12061A201GAT2A
12061A201GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A201GAT2A
Brief Description
CAP CER 200PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A201GAT2A.pdf
Availability of 12061A201GAT2A
QUANTITY
12061A201GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A201GAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A201GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A201GAT2A
Related Links12061A2, 12061A201GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A201GAT2A Details Description
Related parts for 12061A201GAT2A
DEKAFIX FW 6 MKD 101-150 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 670MA 790 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.79KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 1600VDC DRAWING T5 datasheet.pdf