AVX Corporation 12061A221GAT2P
12061A221GAT2P picture photo
Mfg. Part Number
12061A221GAT2P
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A221GAT2P.pdf
Availability of 12061A221GAT2P
QUANTITY
12061A221GAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A221GAT2P
Internal Part NumberEIS-12061A221GAT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A221GAT2P
Related Links12061A2, 12061A221GAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A221GAT2P Details Description
Related parts for 12061A221GAT2P
CONV DC/DC 10W SNGL 24V 12V PCB datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
RES 360 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FOIL METALLIC GOLD TRF 8"X15' datasheet.pdf
BLOCKOUT DEVICE FOR SC ADAPTERS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf