AVX Corporation 12061A222KAT2A
12061A222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12061A222KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
12061A222KAT2A.pdf
Availability of 12061A222KAT2A
QUANTITY
12061A222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12061A222KAT2A
Internal Part NumberEIS-12061A222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12061A222KAT2A
Related Links12061A2, 12061A222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12061A222KAT2A Details Description
Related parts for 12061A222KAT2A
WIRE KIT 22AWG HOOK-UP 3051 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2MM 10POS SINGLE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
NEO FLTR 3PH+N 2ST 8A 520VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 39.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf